Agata Sobieraj
Lektorka/Tłumaczka
Języki obce są moją pasją, której poświęcam się każdego dnia. Zawodowo: pracując jako tłumaczka, lektorka języka angielskiego i autorka bloga oraz prywatnie: podróżując, czytając (w oryginale!) i szlifując inne języki obce (włoski ♥).
Zaczęliśmy Nowy Rok, a wraz z nim układamy pewne plany, myślimy o zmianach, wiążemy z danym nam czasem pewne nadzieje. Wszystko to sprowadza się do myślenia o przyszłości. Czy wiecie, że w języku angielskim możecie wyrazić przyszłość na co najmniej 7 sposobów?
Do dyspozycji macie nie tylko czasy przyszłe, ale także niektóre czasy teraźniejsze i konstrukcję be going to, ale wszystko po kolei.
Future Simple, czyli czas przyszły prosty jest jednym z najprostszych czasów ze względu na jego formę. Do budowy tego czasu potrzebujemy słówka pomocniczego will i pierwszej, podstawowej formy czasownika, np.: Wait here, I will carry these suitcases for you. W zdaniu przeczącym, do słówka will wystarczy dodać partykułę not, co można skrócić do won't np.: Sorry, I won't come to your party, I have other plans. Zdanie pytające oczywiście rozpocznie operator czasu will, czasownik główny pozostanie w pierwszej formie: Will you help me with these bags, please?
Kiedy używamy czasu Future Simple? Odpowiedź dla niektórych może być zaskakująca. Otóż, użyjemy go mówiąc o naszych planach na przyszłość, ale nie o takich, które na pewno dojdą do skutku! Będą to więc plany na odległą przyszłość, albo pomysły, których realizacji jeszcze nie rozpoczęliśmy, np.: Maybe I'll go to Barcelona next year.
Kolejnym przykładem zastosowania tego czasu są tzw. spontaniczne decyzje co do przyszłości. Czyli np. czynności, o których zdecydowaliśmy właśnie teraz, a które wykonamy za chwilę albo w bardziej odległym czasie, np.: Someone's knocking at the door. Don't worry, I'll open it.
Oczywiście, jeśli mówimy o czynnościach, które zawsze będą mieć miejsce, które zawsze będą się powtarzać w przyszłości też użyjemy Future Simple: They will always quarrel about nothing.
Jednakże mamy cały szereg sytuacji, w których nie jesteśmy pewni czy coś dojdzie do skutku i wyrazimy je za pomocą Future Simple. Są to np.:
obietnice: I promise, I'll do shopping tomorrow
przewidywanie przyszłości: It will rain on Sunday
nasze opinie: I think he will win the competition, he's the best!
Pozostałe przykłady zastosowania Future Simple to
zaproszenia: Will you come with me to the ball?
odmowy: I won't come with you to the ball
propozycje: Shall I wait for you outside? (w tym przypadku, w języku potocznym zamiast will użyjemy shall)
prośby: Will you help me, please?
Future Continuous, czyli czas przyszły ciągły. Aby z góry ułatwić sobie zrozumienie czasów gramatycznych continuous, zapamiętajcie, że zawsze dotyczą one aktywnego wykonywania czynności, a używając ich przekazujemy informację co w danej chwili lub w dłuższym przedziale czasu robimy, zrobimy lub robiliśmy. Tak więc czas Future Continuous będzie informował o tym co będziemy robić w danym momencie w przyszłości, np.: Tomorrow at this time I'll be having a dinner with my family. W przeciwieństwie do Future Simple, używamy go do czynności, które na pewno będą mieć miejsce, np.: I can't meet you tomorrow, I'll be working in the garden the whole afternoon.
Be going to to konstrukcja, za pomocą której wyrażamy zamiar, informujemy co zamierzamy zrobić w najbliższej lub dalszej przyszłości. Często poczyniliśmy już jakieś kroki, żeby wykonać tę czynność np.: I've bought some vegetables, I'm going to make a salad, albo po prostu wiemy, że na pewno coś się wydarzy Come over here, Tom's going to take a photo! Należy zaznaczyć fakt, że tej konstrukcji nie używamy zamiennie z czasem Future Simple, ponieważ czas przyszły prosty służy do wyrażania planów lub przewidywania przyszłości, a w przypadku 'be going to' wiemy że na pewno dana czynność lub zdarzenie będą mieć miejsce.
I jeszcze jedna rzecz, w języku potocznym często zamiast 'going to' usłyszymy 'gonna', np.: I'm gonna make dinner tonight.
Present Continuous, czyli czas teraźniejszy ciągły. Tak, do wyrażania przyszłości używamy też czasów teraźniejszych. Present Continuous ma bardzo konkretne zastosowanie w tym przypadku. Zawsze odnosi się do naszych planów na najbliższą lub dalszą przyszłość, które zostały już zaaranżowane i zostaną przez nas zrealizowane, np.: We're going to the cinema on Saturday. I've already booked tickets. / We're moving to the mountains next month! We've sold our house in the city. W porównaniu z konstrukcją 'be going to', Present Continuous zawsze opisuje nasze plany co do spędzania wolnego czasu lub inne w konkretnym momencie w przyszłości (według planu).
Present Simple, czyli czas teraźniejszy prosty. Czasu Present Simple używamy mówiąc o czynnościach lub zdarzeniach dziejących się według rozkładu, grafiku, harmonogramu, czyli w przypadku czegoś powtarzalnego, np.: My train leaves at 6 a.m. on Sunday lub The concert starts on 9 p.m.
Do pozostałych sposobów wyrażania przyszłości zaliczamy m.in. czasy Future Perfect i Future Perfect Continuous. Chociaż można się na nie natknąć znacznie rzadziej to warto wiedzieć kiedy się przydają :)
Czasów tych używamy kiedy mówimy o zdarzeniu lub czynności przyszłej „z terminem jej realizacji”, np.: I'll have finished this essay by Friday lub We'll have been renovating our bathroom till the end of summer. W obu przypadkach mamy podany termin realizacji czynności (by Friday i till the end of summer). W tym miejscu możemy podać też czynność lub wydarzenie, np.: I'll have sent these letters before my boss comes back to the office.
Czasu Future Perfect użyjemy mówiąc o czynności jednorazowej lub gdy chcemy podkreślić zakończenie czynności np.: The mechanic will have repaired my car by next week. Natomiast Future Perfect Continuous użyjemy, żeby podkreślić, że jakaś czynność będzie trwała przed innym wydarzeniem z przyszłości, np.: I will have been looking for a new flat for two more weeks before I find acceptable one.
Jak sami widzicie, do wyrażania przyszłości w języku angielskim przydaje się nie tylko czas Future Simple. Mamy do dyspozycji cały szereg innych możliwości, których nie należy mylić. Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Wam w zrozumieniu różnic w zastosowaniu tych reguł gramatycznych i znacznie poprawi Waszą komunikację :)