Agata Sobieraj
Lektorka/Tłumaczka
Języki obce są moją pasją, której poświęcam się każdego dnia. Zawodowo: pracując jako tłumaczka, lektorka języka angielskiego i autorka bloga oraz prywatnie: podróżując, czytając (w oryginale!) i szlifując inne języki obce (włoski ♥).
Jak uczyć się słówek skuteczniej?
Usłyszałam to pytanie od moich kursantek i kursantów nieskończoną ilość razy.
Niestety, wciąż dla wielu osób rozczarowującą odpowiedzią jest fakt, że muszą znaleźć czas na naukę słówek i ich powtarzanie.
Systematyczne powtórki.
Na zajęciach jest całkiem łatwo. Czytasz tekst, a więc słówka są ujęte w kontekście i czasem bez wysiłku jesteś w stanie domyślić się jakie mają znaczenie. Potem rozmawiamy na temat, którego dotyczył tekst i potrafisz zastosować jeszcze „świeże” słówka.
Problem zaczyna się, gdy po zajęciach nie wrócisz do nowo poznanego słownictwa. Pamiętaj, że samodzielna praca nad postępami w nauce jest równie ważna jak zajęcia z języka obcego. Postaraj się znaleźć czas każdego dnia na naukę i powtarzanie słówek, ale... stawiaj sobie realne cele! Więcej korzyści przyniesie zapamiętanie codziennie ośmiu, maksymalnie dziesięciu słówek, niż wkucie na pamięć całej listy nowych słówek, które pojawiły się na zajęciach. Następnego dnia powtórz słówka poznane dzień wcześniej, a potem uzupełnij swój słowniczek o kilka nowych i tak codziennie. Na koniec tygodnia nie dokładaj już nowych słówek tylko zrób powtórkę. Tym sposobem, poświęcając codziennie 15, może 20 minut na naukę, będziesz efektywnie poszerzać słownictwo.
Ale jak zapamiętać te słówka?!
O ile system powtarzania wcześniej poznanych słówek dotyczy każdego, kto chce biegle władać językiem obcym, to sama technika zapamiętywania słówek może się różnić w zależności od upodobań. Na szczęście istnieje cała masa różnych sposobów nauki słówek. Spójrz na poniższą listę:
prowadź przejrzysty zeszyt do słówek → w ten sposób łatwo będzie Ci wrócić do słówek, które pojawiły się na zajęciach; możesz też zakreślać kolorem te, które trudniej Ci zapamiętać.
fiszki → to bardzo dobry sposób dla osób, które są zawsze w biegu i uczą się języka dosyć spontanicznie. Fiszki są poręczne, lekkie i łatwe w przenoszeniu. Możesz zaglądać do nich w autobusie, metrze lub w kolejce do kasy ;), kiedy tylko masz chwilę wolnego czasu, bez konieczności obciążania plecaka lub torebki zeszytami i książkami.
mapy myśli → szczególnie ważne dla nauki poszczególnych kategorii słownictwa. Mapę słówek możesz rozbudowywać w dowolny sposób dokładając słówka, które kojarzą Ci się z danym tematem, ich antonimy, a także całe wyrażenia.
nauka słówek w kontekście → kiedy zapamiętanie jakiś słówek sprawia Ci większy problem, utwórz przykładowe zdanie, ale nie takie zupełnie przypadkowe. Wysil się i wymyśl zdanie, którego możesz użyć później w realnej sytuacji.
czytaj, czytaj, czytaj → to również wiąże się z nauką słówek w kontekście. Im częściej widzisz nowe słówka, tym szybciej je w końcu zapamiętasz!
powtarzaj → już o tym wspominałam, ale cóż, to najważniejszy etap uczenia się. Naukę nowej partii słówek zawsze poprzedzaj powtórzeniem poprzedniej. Powtórz nowe słówka następnego dnia, później po tygodniu, a potem wróć do nich jeszcze po miesiącu!
Wybierz najwygodniejszą dla Ciebie metodę, ucz się systematycznie i... powtarzaj :). Dzięki temu na kolejnych zajęciach będziesz w stanie posługiwać się nowym słownictwem w rozmowie, przynosząc sobie satysfakcję i gwarantując postępy w nauce języka!