1. pl
  2. en

LINGUAADDICT

Agata Sobieraj

  1. pl
  2. en

więcej o mnie

Agata Sobieraj

Lektorka/Tłumaczka

Języki obce są moją pasją, której poświęcam się każdego dnia. Zawodowo: pracując jako tłumaczka, lektorka języka angielskiego i autorka bloga oraz prywatnie: podróżując, czytając (w oryginale!) i szlifując inne języki obce (włoski ).

20 kwietnia 2022

Jak rozplanować naukę języka na cały tydzień?

Lekcje indywidualne wymagają bardzo dużo samodzielnej pracy. Spotykamy się z lektorem zazwyczaj raz w tygodniu. Zajęcia są bardzo intensywne. A co przez resztę tygodnia? Siedzimy z założonymi rękami? Otóż nie! Tak naprawdę postęp znajomości języka zależy bardzo mocno od samodzielnej nauki i tego co robimy poza zajęciami i pracą domową.

Oto kilka kilka wskazówek jak zwiększyć efektywność nauki:

Najważniejsze to rozłożyć naukę na cały tydzień, poświęcając jej codziennie jakieś 15-20 minut.

  • słownictwo; na każdych zajęciach poznajesz nowe słownictwo, czytając artykuły w języku angielskim, słuchając nagrań lub oglądając filmiki. Lektor powinien zwrócić Twoją uwagę na nowe, trudniejsze słówka i zadbać o ich utrwalenie już na zajęciach. Natomiast to czy słówka zostaną Ci w głowie na dłużej, zależy od Twojej pracy w domu. Po zajęciach poświęć nowemu słownictwu przynajmniej kwadrans. Spróbuj ułożyć przykładowe zdanie, pomyśl jak możesz wykorzystać słówka w pracy lub na uczelni.

    Najlepiej zrób to jeszcze tego samego dnia, a następnie wróć do nowych słówek za 2-3 dni, żeby je powtórzyć. Możesz to zrobić czytając tekst, w którym się pojawiły lub, jak już wspomniałam, postarać się ułożyć zdanie, tak żeby znalazły się w kontekście. Nauka słówek, wyrażeń, a najlepiej kolokacji językowych to najważniejszy element nauki języka.

    Więcej wskazówek jak utrwalić słownictwo znajdziesz na blogu: https://linguaaddict.com/skuteczna-nauka-slowek

  • praca domowa; jeśli masz do zrobienia jakąś pracę domową, np. napisanie wypracowania, w którym wykorzystasz nowo poznane słownictwo, zrobienie ćwiczenia z gramatyki lub zadania utrwalającego słówka, zajmij się tym dopiero po przyswojeniu tych słówek lub zagadnienia gramatycznego. Zaryzykuj i sprawdź się. Najpierw naucz się nowego materiału, a następnie przystąp do odrobienia pracy domowej, nie zaglądając do notatek z zajęć. Nie bój się popełnić błędu. Wszelkie wątpliwości wyjaśnisz na zajęciach z lektorem lub lektorką :)

  • gramatyka; jeśli jesteś na poziomie początkującym lub średnio-zaawansowanym, raz w tygodniu przypomnij sobie jedno zagadnienie z gramatyki; powinno Ci to zająć jakieś 15-20 min. Na poziomie A1-A2, czy B1-B2 to ważne, by wracać do tematów omówionych wcześniej i utrwalać konstrukcje gramatyczne. Będzie Ci je łatwiej użyć w rozmowie.

  • czytanie; polecam czytanie w języku, którego się uczysz na każdym poziomie zaawansowania, bez względu na to jak wiele rozumiesz z czytanego tekstu. Oczywiście, dla własnej satysfakcji, zacznij od tych łatwiejszych, zrozumiałych, powoli zwiększając poziom trudności. Nie przejmuj się jednak jeśli nie znasz wszystkich słówek. Postaraj się wywnioskować znaczenie pojedynczych słówek z kontekstu. To bardzo rozwijające językowo ćwiczenie. Dzięki temu ćwiczysz rozumienie tekstu pisanego, utrwalasz wcześniej poznane słówka, a także uzupełniasz zasób słownictwa o nowe wyrażenia. Nie polecam jednak ślęczenia ze słownikiem podczas czytania interesującego artykułu i sprawdzania każdego pojedynczego słówka. To może być frustrujące i pozbawia nas przyjemności z czytania. Jeśli czujesz, że bez tego nie rozumiesz tekstu w ogóle, wybierz coś na łatwiejszym poziomie.

  • słuchanie; jeśli lubisz podcasty znajdź taki, który Cię interesuje w języku obcym i przynajmniej jeden raz w tygodniu poświęć min. 15 minut na jego odsłuchanie; jeśli nie lubisz podcastów włącz interesujący Cię filmik na YouTube lub obejrzyj fragment filmu/serialu bez napisów! :)

  • odpoczynek; jeden dzień oddechu nie zaszkodzi; najlepiej, gdy jest to dzień zajęć z lektorem, na których możesz popisać się efektami samodzielnej pracy, poznać nowe słownictwo i zagadnienia gramatyczne :)

Niech zajęcia z lektorem staną się okazją do wyjaśnienia kwestii poruszanych wcześniej, których jeszcze nie rozumiemy, możliwością wykorzystania nabytego słownictwa i przećwiczenia struktur gramatycznych w konwersacji :)

Na zajęciach powinno również zostać wprowadzone nowe słownictwo i omówione tematy gramatyczne. Dlatego nie bójcie się, że czegoś nie rozumiecie. Taka sytuacja pozwala się Wam rozwijać językowo. A po to macie swojego „mentora” lub „mentorkę”, żeby uczyć się zawsze czegoś nowego!